TÜBİTAK MAM, SAHA İSTANBUL ve MTA İŞ BİRLİĞİ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM), Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) ve SAHA İstanbul Heyetleri tarafından, 12 Nisan 2021 tarihinde Nadir Yer Elementlerinin Biyoliç Yöntemi ile Kazanımına ilişkin planlanan projeye yönelik toplantı ve saha çalışması gerçekleştirildi. 

Toplantıya; MTA Genel Müdürü Doç. Dr. Yasin ERDOĞAN, SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami KELEŞ, TÜBİTAK MAM Başkan Yardımcısı Mehmet Sait KARACA, MTA Genel Müdür Yardımcısı Dr. Emrah AYAZ, MTA Genel Müdür Danışmanı Cahit DÖNMEZ, Ankara Üniversitesi YEBİM Müdürü Prof. Dr. Yusuf Kağan KADIOĞLU, MTA Orta Anadolu 4. Bölge Müdürü Uğur ÇAKAR ile TÜBİTAK MAM, MTA ve SAHA İstanbul’dan yetkililer katılım sağladı.

TÜBİTAK MAM tarafından yürütülecek, MTA Genel Müdürlüğü ve SAHA İstanbul’un ortağı olacakları proje kapsamında gerçekleştirilen toplantıda, Nadir Yer Elementlerinin Biyoliç Yöntemi ile Kazanımına ilişkin detaylı değerlendirmeler yapılmış ve hedefler ortaya konulmuştur. Bu doğrultuda, TÜBİTAK MAM Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü’nden Uzman Araştırmacı Dr. Neslihan KARATUĞ ve Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsa KARAMAN MTA’nın ruhsatlı arazisinin farklı bölgelerinden örnekler almıştır. Nadir Yer Elementlerinin Kazanımının biyoliç yöntemi ile gerçekleşip gerçekleşmeyeceğinin yanıtı ise, GMBE bünyesinde gerçekleşecek laboratuvar çalışmaları sonucunda elde edilecektir.

Fotoğraflar

TÜBİTAK MAM, SAHA İSTANBUL ve MTA İŞ BİRLİĞİ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
13.04.2021
-A +A