TÜBİTAK MAM 1. AKILLI ŞEHİRLER VE BELEDİYELER KONGRE VE SERGİSİ’NE KATILDI

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM), 15-16 Ocak 2019 tarihlerinde T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde ATO Congresium’da düzenlenen 1. Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi’ne katılım sağladı.

41 ülkeden misafirlerin katılım gösterdiği ve 3 ana oturum, 12 panel, 6 seminerden oluşan kongrede açılış konuşmaları T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin tarafından yapıldı.

T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açılış konuşulmasında ”Ülkemizde ister belediyeler, ister diğer kurumlar veya özel sektör tarafından hayata geçirilecek tüm akıllı çözüm uygulamalarının birbiriyle uyumlu olması kritik öneme sahiptir.” dedi.

Etkin akıllı şehir ekosisteminin oluşturulması, akıllı şehir teknoloji üreticileri, çözüm sağlayıcıları ve hizmet sağlayıcıları arasında iş birliği ve etkileşim ortamının oluşturulmasına katkı sağlayan etkinlikte ziyaretçiler, TÜBİTAK MAM standına yoğun ilgi gösterdi. Etkinlikte, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) tarafından geliştirilen Yakıt Pili Modül ve Bileşenleri, Lityum İyon Batarya Örnekleri, Trijen Projesi Yakıt ve Diğer Ürünleri, Gürültü Haritaları ve Gürültü Bariyerleri, Çözünmüş Oksijen Sensörü, YEBA - Yerli Baca Gazı Analizörü, Arıtma Çamuru Yönetiminde Sıfır Atık Yaklaşımı - Kavitasyon Sistemi, Akıllı Şehir Sürdürülebilirlik Modeli, Konaklama Tesisleri İçin Çevre Etiketi, Fotovoltaik Güneş Paneli ve Terahertz Görüntüleme Sistemi gibi birçok ürün sergilendi.

28. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Binali Yıldırım, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Sayın Mehmet Fatih Kacır, 26. Dönem T.B.M.M. Milletvekili ve eski T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, TÜBİTAK Başkanı Sayın Prof. Dr. Hasan Mandal TÜBİTAK MAM standını ziyaret etti.

Organizasyon programında ayrıca, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ile Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin arasında “Olgunluk Değerlendirme ve Uygulama İş birliği Protokolü” imzalandı.

Fotoğraflar

TÜBİTAK MAM 1. AKILLI ŞEHİRLER VE BELEDİYELER KONGRE VE SERGİSİ’NE KATILDI [nid:2296]
24.01.2020
-A +A