TIBBİ AROMATİK BİTKİ ÜRETİMİNDE KBB VE TÜBİTAK MAM İŞ BİRLİĞİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Hasan Aydınlık, 24 Şubat 2020 tarihinde TÜBİTAK MAM’a ziyaret gerçekleştirdi.

MAM Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Murat Makaracı, Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Şaban Tekin,  Kimyasal Teknoloji Enstitüsü Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Şerife Sarıoğlan ve Başuzman Araştırmacı Dr. Jülide Köroğlu’nun hazır bulunduğu toplantıda, MAM projeleri ve çalışma alanları hakkında sunum yapıldı.

Ziyarette, MAM Başkanı Sayın Kılıçaslan, Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin eko turizm konusunda yaptığı çalışmalar kapsamında hazırladığı “Tıbbi Ve Aromatik Bitkiler Üretim Teşviği” projesini hayata geçirmesinden duyduğu memnuniyeti ifade etti.

TÜBİTAK MAM’ın Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürün projesi kapsamında venöz dolaşım bozukluklarında etkin kullanılmak üzere “Ruscus Aculeatus”, Anadolu'daki ismiyle enir ya da tavşan elması bitkisi kökünden elde edilen ilacın formülasyonunun tamamlanarak validasyon ve ruhsat çalışmalarına devam edildiğini belirtti. Bu kapsamda, MAM Enstitülerinin alt yapısı ve nitelikli insan kaynağı ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile ortak çalışmaya hazır olduğumuzu söyledi.

Sayın Aydınlık, MAM Enstitülerinin çalışma alanlarını kentin dinamikleri ile bağdaştırmanın önemine değinerek uyum içinde çalışmanın mümkün olduğunu belirtti.

MAM Mükemmeliyet Merkezleri ve Enstitü Laboratuvarları ziyaret edildi. 

Fotoğraflar

TIBBİ AROMATİK BİTKİ ÜRETİMİNDE KBB VE TÜBİTAK MAM İŞ BİRLİĞİ
27.02.2020
-A +A