TEKNOFEST 2020 GAZİANTEP BÜYÜK BİR COŞKUYLA SONA ERDİ

Dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali "TEKNOFEST 2020", 24-27 Eylül 2020 tarihleri arasında, Gaziantep’te gerçekleştirildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen ve Pandemiye rağmen yoğun bir ilgi ve heyecanla gerçekleştirilen Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’ne TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM), Biyoteknoloji İnovasyon Yarışması ile katılım sağladı.

Lise ve Üniversitelerden Yarışmacıların yer aldığı ve rekabetin yoğun olarak yaşandığı yarışmada, yarışmacılar tarafından Proje ve Fikir Kategorisinde 15 dakikalık sunumlar gerçekleştirildi.

Yarışma sırasında jüri üyeleri, takımlar tarafından gerçekleştirilen sunumlar sonrasında sunum yapan ekiplerin prototip çalışmalarını inceleyerek değerlendirmede bulundu.

TÜBİTAK MAM Biyoteknoloji İnovasyon Yarışma alanı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal tarafından ziyaret edildi.  

Ziyaret sırasında yarışmacı takımlar ile görüşen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu ve TÜBİTAK Başkanı Sn. Prof. Dr. Hasan Mandal yarışmacı takımların projeleri hakkında bilgi aldı.

Biyoteknoloji, Biyomühendislik, Biyomedikal ve Gıda Mühendisliği gibi alanlarda proje ve fikirleri bulunan Proje ve Fikir kategorisi yarışmacılarına birincilik, ikincilik ve üçüncülük alarak dereceye giren öğrencilerin başarı belgeleri TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, TÜBİTAK Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Metin Orhan, TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Yozgatlıgil, TÜBİTAK MAM Başkanı Dr. Osman Okur, MAM Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Şaban Tekin tarafından verildi.

Proje ve Fikir kategorisinde en iyi sunum gerçekleştiren birer takıma plaket takdim edildi.

Proje ve Fikir Kategorisinde birinci olan takımlara ödülleri İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ve Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Fatma Şahin tarafından verildi.

İkinci ve üçüncü takımlara ise ödülleri TÜBİTAK Başkanı Sayın Prof. Dr. Hasan Mandal, TÜBİTAK MAM Başkanı Dr. Osman Okur, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Fatma Şahin ve T3 Vakfı Başkanı Sayın Selçuk Bayraktar tarafından verildi.

TEKNOFEST, 26 Eylül 2020 Cumartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ağırladı. Gençlere seslenen Erdoğan, “Türkiye’nin hedeflerine ulaşmak için; tasarlayan, üreten, geliştiren, somut neticelere ulaşan başarılı gençlere, başarılı insanlara ihtiyacı bulunuyor. Türkiye’nin size, gayretlerine, enerjinize, vizyonunuza ihtiyacı var” ifadelerini kullandı.

Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali "TEKNOFEST 2020"de açılış konuşması gerçekleştiren Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın tüm politikalarını Milli Teknoloji Hamlesi vizyonuyla şekillendirerek, hayata geçirdiklerini belirterek, “Geleceğin kritik teknolojilerini geliştirmek, yüksek teknoloji alanlarında rekabetçi ürünler çıkartmak için çalışıyoruz ancak bu şekilde ekonomik ve teknolojik bağımsızlığımızı kazanabiliriz” dedi

Fotoğraflar

TEKNOFEST 2020 GAZİANTEP BÜYÜK BİR COŞKUYLA SONA ERDİ
05.10.2020
-A +A