GELİBOLU TARİHİ SUALTI PARKI DALIŞ TURİZMİNE AÇILDI

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü (ÇTÜE) tarafından deniz araştırmaları yürütülen HMS Majestic Batığının Dalış Turizmine Açılması Projesi'nde çalışmaların sonuna gelinmesinin ardından Tarihi Gelibolu Yarımadası'nda; 106 yıl önce batan savaş gemileri, “Gelibolu Tarihi Sualtı Parkı” ile turizme açıldı.

Tarihi Gelibolu Yarımadası'nın derinliklerinde bulunan savaş gemileri, Gelibolu Tarihi Sualtı Parkı olarak dalış turizmine açıldı. Derinliklerinde pek çok hikaye saklayan Çanakkale’nin savaş batıkları, 1. Dünya Savaşı temalı ilk sualtı parkı özelliğini taşıyacak. 106 yıl önce Seddülbahir Kalesi açıklarında batırılan İngiliz Kraliyet Donanması'na ait HMS Majestic’in de aralarında bulunduğu 14 batık geminin gizemini dalış meraklıları keşfedecek. 14 dalış noktası ve 150 kilometrekarelik alanda dalışa imkan veren Gelibolu Tarihi Sualtı Parkı dalış noktaları; HMS Majestic, Ertuğrul Koyu Massena ve Saghalien gemi kalıntıları, Helles Barçları, Tekke Koyu (W Beach) batıkları, Arıburnu Barç, Küçükkemikli Barçları, Arıburnu Layter, Lundy, HMS Louıs, S.S. Milo, Tuzla, Denizaltı Mania Ağı, Bebek Kayalıkları ve HMS Trıumph’tan oluşuyor.

Ege ve Marmara denizlerinin buluşma noktası olan ve sahip olduğu su altı hazineleri ile tüm dünyanın ilgisini çeken Gelibolu Tarihi Sualtı Parkı için Seddülbahir Kalesi’nde açılışı ve tanıtımı yapıldı.

Fotoğraflar

GELİBOLU TARİHİ SUALTI PARKI DALIŞ TURİZMİNE AÇILDI
12.10.2021
-A +A