GELECEĞİN ARAŞTIRMACILARI İLE BİLİM VE TEKNOLOJİ DOLU MARATONUMUZU TAMAMLADIK

Milli Teknoloji Hamlesini ve Nitelikli İnsan Kaynağını Ülkemize Kazandırıyoruz

Milli Teknoloji Hamlesi ve nitelikli insan kaynağının ülkemize kazandırılması hedefimiz doğrultusunda, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) ekosistemde oluşturmakta olduğu “birlikte geliştirme” ve “birlikte başarma” yaklaşımına TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) olarak önemli katkılar sağlanmaktayız.

Ülkemizde ilk defa gerçekleştirilen ve büyük bir proje tabanlı burs programı ile Merkezimizde görevlendirilen STAR Bursiyerlerimizin yanı sıra Bursiyerlerimizin de, Enstitü laboratuvarlarında; Ar-Ge kültürü kazanmalarına, yenilikçiliğe, üretime, Ar-Ge çalışmalarına ve araştırma ekosistemine ilk adımı atmaları ile birlikte araştırma yapmalarına uzman kadromuz ve tüm olanaklarımız ile destek oluyoruz. Merkez içerisinde değişik Enstitü ve laboratuvarlarda görev alan Bursiyerler, MAM’ın yerli ve milli tüm olanakları ile birlikte kampüs içerisindeki tüm imkânlardan da yararlanabilmektedirler.

 

Hedefimiz, Türkiye'ye Teknoloji Üreten Bir Toplum Kazandırmak

Proje tabanlı burs programı ile başarılı öğrencilerimizin ilgi duydukları bilim ve teknoloji alanlarında araştırma tecrübesi edinmelerine, TÜBİTAK MAM ailesi olarak destek olmaktayız. Lisans öğrencilerinin akademik çalışmalarına ek olarak bilimsel araştırma projelerinde de görev almalarına, yaratıcılıklarını arttırmaya, mühendislik, problem çözme ve entelektüel becerilerinin gelişmesine tüm olanaklarımız ile destek sağlamaya devam ediyoruz.

Star Bursiyerleri ve Bursiyerlerimizin bulundukları çalışma alanlarının Enstitü ve Laboratuvarlar ile sınırlı kalmaması ve diğer MAM Enstitülerini de tanımaları, bilgilerine bilgi katmaları amacıyla MAM Enstitü Tanıtım Programları düzenledik.

Geleceğin Araştırmacılarına TÜBİTAK MAM, RUTE ve TÜSSİDE’yi Tanıttık

İlk etapta, STAR Bursiyerlerine yönelik düzenlenen tanıtım programlarımız, yoğun istek üzerine, Merkezimizde bulunan tüm Stajyer ve Bursiyerlerimizin yanı sıra yurtiçi ve yurtdışında bulunan yüksek lisans, doktora öğrencileri ve tüm personelimizin katılımına açıldı. Akabinde; Öğrencilerimizin yoğun ilgisi üzerine, Programımıza, TÜBİTAK Raylı Ulaşım Teknolojileri Enstitüsü (RUTE) ve Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü’nü de (TÜSSİDE) ekledik.

İki ay süren Enstitü Tanıtım Programları, uzman hocalarımızın anlatımıyla 40 dakika sunum ve 20 dakika soru cevap şeklinde gerçekleşti. Güçlü kadromuz tarafından yoğun bilgi birikiminin aktarıldığı ve soru-cevap kısmında aldıkları cevaplar karşısında soru sorma istekleri artan ve birçok alanda merak ettikleri sorulara cevap bulan öğrencilerin heyecanlı ve meraklı halleri gözlemlendi.  Birçok alanda ilgili olan öğrencilere, merak ettikleri soruların cevaplarını daha kapsamlı verebilmek ve daha sonraki süreçlerde akıllarına gelenleri sorabilmeleri için uzman hocalarımızın iletişim bilgileri verildi.

Yurtdışından da katılım sağlayan öğrencilerimiz, TÜBİTAK MAM’ın kendilerine sunmuş olduğu bu imkândan dolayı çok memnun olduklarını ve Programların devamının olması dileklerini iletmişlerdir.

 

Fotoğraflar

GELECEĞİN ARAŞTIRMACILARI İLE BİLİM VE TEKNOLOJİ DOLU MARATONUMUZU TAMAMLADIK
11.05.2021
-A +A