CORONAVİRÜS (COVİD-19) ‘A KARŞI ALDIĞIMIZ TEDBİRLERLE, MAM DAHA GÜVENLİ

Çin Halk Cumhuriyeti'nin Wuhan kentinde çıkan ve birçok ülkeye yayılan Coronavirüs (COVID-19) salgınında bugüne kadar 330 bini aşkın vaka görülmüş, 14 bini aşkın insan hayatını kaybetmiştir. Yüksek bulaşıcılığı ve aşısının ya da özel ilacının henüz geliştirilmemiş olması nedeniyle hastalık, insan sağlığına yönelik önemli bir tehdit olarak kabul edilmektedir. Nitekim, Dünya Sağlık Örgütü 11 Mart 2020 tarihinde COVID-19'u Pandemi olarak nitelendirmiştir.

Toplu korunmayı sağlayabilmek adına COVID-19’a karşı Merkezimizde ve Yerleşkede yapılan çalışmalar;

  1.  Dezenfekte

  2.  Hijyen

  3.  Termal Kamera

  4.  El Dezenfektanları

  5.  Kumanya

  6.  Servis Araçları

1. Dezenfekte

24.03.2020 tarihinde Gebze Belediyesi dezenfekte ekibi tarafından MAM Başkanlık ve diğer tüm binalarımızda dezenfekte işlemleri yapılmıştır.

2. Hijyen

Çalışma Ortamının genel hijyeninin sağlanması amaçlı turnikeler, kapı kolları, merdiven korkulukları, lavabolar, musluklar vb. gibi ellerin sıklıkla temas ettiği yüzeyler Bilim Kurulu COVİD-19 rehberinde tavsiye edilen 1/100 oranında çamaşır sulu solüsyonla sıklıkla temizlenmektedir.

 

3. Termal Kamera

MAM Başkanlık Danışma Turnikeleri Termal Kamera Danışma önü turnikelerinden geçişte işaretli alan üzerinde bir müddet beklenmesi durumunda vücut sıcaklığı ölçülmektedir. Ateşi olan personelimiz sağlık servisine yönlendirilerek ateş ölçümü ve sağlık kontrolleri yapılarak gerek görülmesi maske taktırılarak sağlık kuruluşuna yönlendirilecektir.

4. El Dezenfektanları

Görünür ya da görünmez kirlenme olduğunda el dezenfektanı hastalık oluşturan mikroorganizmaların kendi vücudumuza ya da başka kişilere hastalık bulaştırmasını engellemek amacıyla kullanılır. En sık ve en güvenli kullanılan alkol bazlı el dezenfektanlarıdır.

Sürekli el temizliğinin sağlanması adına MAM Başkanlık girişine ve diğer Enstitü bina girişlerine alkol bazlı el dezenfektanları konulmuştur.

5. Kumanya

Mümkün olduğunca toplu bulunulan alanların azaltılması çalışmaları kapsamında yemekhanede toplanmanın önüne geçmek için kumanya sistemine geçilmiştir.

6. Servis Araçları

Personel servis araçlarında düzenlemeye gidilmiştir.

İçişleri Bakanlığı genelgesi icabınca %50 kapasite şartını sağlayabilmek için tüm servislerimizin tam kapasite çalıştırılması kararı alınmıştır.

Servis kullanımında personelin birbirleriyle temasını en az seviyede tutmak için aralıklı ve çapraz oturma düzeninde ve en az seviyede yolcu taşınacak şekilde servislerde düzenlenmeye gidilmiştir.

Dezenfekte çalışmaları BİLGEM tarafından devam ettirilmektedir. Sık temas edilen yüzeylerin sık sık temizlenmesi sağlanmakta ve takibi yapılmaktadır. Tüm servis araçlarında haftada bir dezenfektasyon işlemi tekrarlanacaktır.

 

Sağlıklı günler dileriz.

25.03.2020
-A +A