2020 AR-GE PROJELERİ İMZA TÖRENİ'NDE İMZALAR ATILDI

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından 2020 yılı içerisinde başlatılan “AR-GE Projeleri” imza töreni gerçekleştirildi. 

Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan MANDAL ile TÜBİTAK MAM Başkan V. Dr. Osman OKUR’un teşrifleriyle gerçekleştirilen törende, yurt dışı bağımlılığın azaltılması, özgün, yerli ve milli çözümlerin hayata geçirilmesi, Ar-Ge ve teknoloji yetkinliğinin artırılması amacına katkı sağlayacak Havacılık Motor Malzemeleri Geliştirilmesi Programı FAZ-1 (CEVHER) ve İnce ve Hafif Balistik Dayanımlı Cam Sistemi (KEHRİBAR) projeleri imzaları atıldı.

TÜBİTAK-MAM, TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş, ve Meta Nikel Kobalt Madencilik firması iş birliği ile gerçekleştirilecek Havacılık Motor Malzemeleri Geliştirilmesi Programı FAZ-1 (CEVHER) Projesi kapsamında, yurt dışından temin edilen havacılık gaz türbin motor malzemeleri geliştirilmesi ve toz metalürjisi ile türbin diski üretimine yönelik olarak kapsülleme sistemi geliştirilmesi sağlanacak.

TÜBİTAK MAM ve ŞİŞECAM iş birliği ile hayata geçirilecek İnce ve Hafif Balistik Dayanımlı Cam Sistemi (KEHRİBAR) Projesi ile savunma sanayiine yönelik kara platformlarındaki zırhlı araçlar başta olmak üzere, hava ve deniz platformlarında da kullanılabilecek, personelin yaşamını ve savunma ekipmanlarının güvenliğini tehlikeye atmayan, aracın hız ve hareket kabiliyetini ve görme açısını etkilemeyen, yüksek balistik dayanımlı güçlendirilmiş ince ve hafif lamine cam sisteminin yerli ve milli geliştirilmesi hedefleniyor.

21.02.2021
-A +A