Ufuk Avrupa Programı "Dijital, Endüstri ve Uzay" Kümesi Bilgi Günü Yapıldı

Ufuk Avrupa Çerçeve Programı kapsamında, başvuru sahiplerini 2021-2027 dönemi boyunca desteklemeyi hedefleyen Ufuk Avrupa Programı "Dijital, Endüstri ve Uzay" Kümesi Bilgi Günü, TÜBİTAK AB Çerçeve Müdürlüğü tarafından TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) ev sahipliğinde 19 Ocak 2023 tarihinde Gebze'de düzenlendi.

Etkinlikte, Küme 4: Dijital, Endüstri ve Uzay Kümesi Ulusal İrtibat Noktaları tarafından Ufuk Avrupa geneli ve Küme 4: 2023 çağrıları kapsamında sunumlar yapıldı. Sunumların ardından, TÜBİTAK Başkan Yardımcısı ve TÜBİTAK MAM Başkanı Prof. Dr. Ahmet Yozgatlıgil günün anlam ve önemine yönelik konuşma gerçekleştirdi.

Prof. Dr. Ahmet Yozgatlıgil konuşmasında, “TÜBİTAK Merkez ve Enstitülerinin, sizlerin açık paydaşı olduğunu ifade etmek istiyorum. Horizon Europe programları hem başarı kriterimiz hem de en önemli hedefimizden bir tanesi. Bu noktada özellikle buradaki iyi insan kaynağı ve araştırma altyapısını Avrupa Birliğine entegre etmek ve konsorsiyumlarda aktif bir şekilde olmak bizim kendi iç hedefimizdir. Beraberce, hedefe yönelik, projeye yönelik, konsorsiyum oluşturmaya yönelik kritik iş birliklerini daha aktif bir formatta gerçekleştireceğiz. Türkiye 2023 yılında önemli bir uluslararası vizyon ortaya koyuyor. TÜBİTAK’ta bunun en önemli paydaşı. TÜBİTAK olarak EUREKA dönem başkanlığı 1 Ocak tarihinden itibaren başladı. Yine bir başka organizasyon olan WAITRO’nun dönem başkanlığı Türkiye’dedir.  Özellikle EUREKA, TÜBİTAK ikili ve çoklu iş birliği programları, COST aksiyonları, farklı eranetlerde Horizon Europe’daki networklere katılma, konsorsiyum oluşturma noktasında çok faydalı programladır. O programlara da biz gerekli ilgiyi göstermeliyiz” dedi.

Büyük sanayi firmaları, KOBİ, üniversite ve araştırma merkezlerinden 116 araştırmacının katıldığı Bilgi Günü etkinliğinde, 50’den fazla birebir görüşme gerçekleştirildi.

Etkinlik kapsamında yapılan sunumlara ulaşmak için aşağıdaki bağlantılara tıklayabilirsiniz.

Ufuk Avrupa Genel Sunumu

Küme 4: Hedef 1-2 Sunum

Küme 4: Hedef 3-4 Sunum

Küme 4: Hedef 5 ve KDT Sunum

Küme 4: Hedef 6 Sunum

Fotoğraflar

Ufuk Avrupa Programı "Dijital, Endüstri ve Uzay" Kümesi Bilgi Günü Yapıldı
21.01.2023
-A +A