TİTCK 2. Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Toplantısı TÜBİTAK MAM’da Yapıldı

TÜBİTAK MAM Kimyasal Teknoloji Enstitüsü (KTE) tarafından düzenlenen ve MAM Başkanı Sn. Prof. Dr. İbrahim KILIÇASLAN’ın açılışını yaptığı Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun (TİTCK)  2. “Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler (GBTÜ) İstişare Toplantısı” kamu, özel sektör, üniversiteler, serbest eczacılar ve MAM Enstitülerinden akademisyen ve uzmanların katılımı ile 21 Mart 2019 tarihinde TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’nde yapılmıştır. 

Başkanımız Prof. Dr. İbrahim KILIÇASLAN konuşmalarında Türkiye’nin her alanda olduğu gibi özellikle ilaç sektöründe hızla yerli milli üretime geçilmesi gerekliliğinin önemini belirtti.

Sn. Prof. Dr. Ülker BEKER KTE’de yürütülen “Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürün Geliştirilmesi” başlıklı proje hakkında bilgilendirme yaparak, insan sağlığını koruyucu, tedavi edici etkileri olan ve geleneksel kullanıma sahip endemik bitki çeşitliliği zenginliğimizden hazırlanan tıbbi standart ve kalitedeki bitkisel tıbbi ürünlerin hazırlanmasında öncelikle doğru tohum ile hasatın ve sonrasında ancak T.C. Sağlık Bakanlığı İlaç Tıbbi Kurumu tarafından onaylanmış geleneksel bitkisel yerli tıbbi ürünlerin üretiminin önemini vurgulamıştır. Açılış konuşmalarının ardından Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’ndan Sn. Handan ÇELİKEL, Selçuk Üniversitesi’nden Sn. Prof. Dr. Yüksel KAN,  Düzce Üniversitesi’nden Sn. Prof. Dr. Halil İbrahim UĞRAŞ,  TAGEM Tarla Bitkileri Araştırmaları Dairesi’nden Sn. Ayten SALANTUR, MedConcept İlaç Tic. Ltd. Şti.’den Sn. Dr. Bedri TOKER, Gazi Üniversitesi’nden Sn. Prof. Dr. Mustafa ASLAN ve ICCON Uluslararası Validsyon Danışmanlık Ltd. Şti.’nden Sn. Oktay ÖLÇÜM tarafından sunumlar gerçekleştirilmiştir.  

GBTÜ İstişare Toplantısının öğleden sonraki bölümünde Sn. Prof. Dr. Gülaçtı TOPÇU’nun moderatörlüğünde düzenlenen panelde genel değerlendirme yapılarak sorunlar ve çözüm önerileri tartışılmıştır. Panel sonrası “Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürün Geliştirilmesi” projesi kapsamında kurulan Bitkisel İlaç Mükemmeliyet Merkezi ve Temiz Üretim alanları gezdirilerek katılımcılara bilgi verilmiştir.

Fotoğraflar

TÜRKİYE İLAÇ VE TIBBI CİHAZ KURUMU 2. GELENEKSEL BİTKİSEL TIBBI ÜRÜNLER (GBTÜ) İSTİŞARE TOPLANTISI TÜBİTAK MAM’DA YAPILDI
25.03.2019
-A +A