TBB SUKİ GENEL MÜDÜRLERİNİN MAM ZİYARETİNDE ERZURUM BB İLE PROJE İMZASI

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) TBB Genel Sekreteri Doç. Dr. Birol Ekici, 25 Eylül 2020 tarihinde TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’ni (MAM) ziyaret etti.

TÜBİTAK MAM Başkan Vekili Dr. Osman Okur, TBB Genel Sekreteri Doç. Dr. Birol Ekici, MAM Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Murat Makaracı, MAM Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü Müdür V.  Dr. Selma Ayaz, MAM Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü Müdür Yardımcısı Özgen Ercan, MAM Kimyasal Teknoloji Enstitüsü Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Şerife Sarıoğlan, MAM Enerji Enstitüsü Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Fehmi Akgün ve MAM Malzeme Enstitüsü Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Salih Dabak’ın katılım sağladığı toplantıda, TÜBİTAK MAM Başkan Vekili  Dr. Osman Okur, TBB Genel Sekreteri Doç. Dr. Birol Ekici ve MAM Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Murat Makaracı konuşma gerçekleştirdi. Akabinde, TÜBİTAK MAM ATHOM, RİTM ve HES projeleri hakkında canlı uzaktan bağlantılı demo ve video gösterimleri yapıldı.

Toplantıda, TÜBİTAK MAM Başkan Vekili Dr. Osman Okur ve Erzurum Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Remzi Ertek’in katılımıyla Erzurum Aziziye Kentsel Atıksu Arıtma Tesisi’ne (AAT) Arıtma Çamuru Sıfır Atık Yaklaşımı Uygulama Projesi” İmza Töreni gerçekleştirildi.

Proje kapsamında, TÜBİTAK MAM ve Biyoflora tarafından geliştirilen Ultrases Destekli Kavitasyon Reaktörü’nün Aziziye Kentsel Atıksu Arıtma Tesisi’ne (AAT) uygun şekilde projelendirilip eski AAT’den kaynaklanan arıtma çamurlarının biyobozunurluk özelliğinin artırılması ve yerinde çamur azaltımına yönelik olarak uygulama projesinin hayata geçirilmesi amaçlanıyor.

Toplantı sonrasında, Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü (ÇTÜE), Enerji Enstitüsü (EE) ve Malzeme Enstitüsü (ME) laboratuvarlar ziyaretler edilerek, AAT Kavitasyon Reaktörü, Çözünmüş Oksijen Sensörü, Su Güvenliği İkaz Sitemi ve Sıfır Atık Konsepti kapsamında Atıkların Değerlendirilmesi ve Atıksu Arıtma Çamuru Ürünleri hakkında bilgi verildi.

Enstitü ziyaretleri sonrasında gerçekleşen değerlendirme toplantısında iş birliği konuları değerlendirildi.

Fotoğraflar

TBB SUKİ GENEL MÜDÜRLERİNİN MAM ZİYARETİNDE ERZURUM BB İLE PROJE İMZASI
05.10.2020
-A +A