KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ VE İLAÇ SEKTÖRÜ TÜRKİYE TOPLANTISI

Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Yerleşkesi Senato Salonu'nda, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM), Kocaeli Üniversitesi, Kocaeli Sanayi Odası ve KOÜ Teknoloji Transfer Ofisi iş birliği ile 12 Mart 2020 tarihinde, Kocaeli Üniversitesi ve İlaç Sektörü Türkiye Toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıya, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, TÜBİTAK MAM Başkanı Prof. Dr. İbrahim Kılıçaslan, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü İlhan Aydın, Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ercüment Çiftçi ile Prof. Dr. Nilgün Fığlalı, akademisyenler ve ilaç sektörü temsilcileri katılım sağladı.

"KOÜ, Sanayi İle İç İçe Olan Kentimizde Ar-Ge'nin Öncüsü Olma Rolüne Hazır ve İsteklidir."

Toplantının açılış konuşmasını yapan Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, toplantının araştırma ve geliştirme alanında büyük katkıları olacağına inandığını ve yeni paydaşlıklara hizmet edeceğine emin olduğunu belirterek, "Farklı mecralarda ve toplantılarda Kocaeli Üniversitesi'nin nihai hedefinin; araştırma üniversitesi olmak ve ülkemizin ar-ge'sine katkı sunmak olduğunu çok defa ifade ettim. Türkiye'de bilimsel araştırma üzerine yetkin ve tecrübeli böylesi bir toplantıda yine bu hususun altını dikkatle çizmek istiyorum. Göreve geldiğimizden bu yana üniversitemizin fiziki koşulları başta olmak üzere, çalışma ortamları ve araştırmacılarımıza imkan tanıyacak alanları düzenleme konusunda önemli aşamalar kaydettik. Artık, geldiğimiz gün itibariyle altyapı gereksinimlerimiz büyük ölçüde halledilmiş olup, nitelikli bir dikey büyümeyi yakalama zamanı gelmiştir. Özellikle Tıp ve Mühendislik alanları başta olmak üzere zaten çok iyi olan insan kaynakları daha iyi duruma getirilmiş, teknik imkan ve kapasiteler de artırılmıştır. Bu çerçevede üniversitemiz sanayi ile iç içe olan kentimizde Ar-Ge'nin öncüsü olma rolüne hazır ve isteklidir. Araştırma merkezlerinin olması, hazırlanması ve hayata geçirilerek çalışır duruma getirilmesi şüphesiz çok önemli bir süreçtir ancak araştırma merkezlerinin gerçek amaçlarına erişebilmesi için doğru paydaşlarla buluşması elzemdir. Bugünkü toplantımızda bu alana yönelik en önemli paydaşların toplandığını görmek büyük mutluluk verici olmakla beraber Ar-Ge yolunda doğru hedeflerde olduğumuzun da göstergesidir. Çünkü yeni üniversite anlayışı sadece eğitim veren değil, araştırma geliştirme faaliyetlerine aktif olarak katılan, sanayideki paydaşlarıyla ilişkilerini kesintisiz ve güçlendirerek devam ettiren bir yapıya bürünmüştür. İnanıyorum ki bugünkü toplantımız üniversitemizin araştırma geliştirme alanında öncü olma vizyonunu sanayimizin öncü paydaşları ile buluşturarak, ülkemiz sanayiine, üniversitemiz araştırma potansiyeline ve devletimizin ekonomik gücüne katkı sunacaktır." şeklinde konuştu.

TÜBİTAK MAM Başkanı Prof. Dr. İbrahim Kılıçaslan, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi'nin (MAM) çalışma alanına değinerek, " Yüzde elliye yakını "doktor" ünvanına sahip binin üzerinde araştırmacımız var. MAM, Devletimizin araştırma merkezi yani sizin araştırma merkeziniz. Tama yakın altyapı bizde mevcut. MAM'da bitkisel ürün, biyolojik kimyasal ajanlara karşı ve biyomalzemeye yönelik çalışmalarımız bulunuyor. Altyapımız sağlam ama bizim çalışan ve fikir üreten çalışma arkadaşlarına ihtiyacımız var. Yeni fikirler için altyapılarımızı kullanmaya açığız." ifadelerini kullandı.

Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü İlhan Aydın, kamu-üniversite iş birliğinin önemini vurgulayarak, "Kamu-üniversite iş birliği konusunda, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü hocamızın desteği doğrultusunda 106 sektör ile anlaşma imzaladık. Yapılan bu anlaşma Türkiye'de bir ilk niteliğinde. İlaç Sektörü Türkiye Toplantısı Türkiye'de bir ilktir. Gerçekleştirilen toplantı doğrultusunda amacımız katma değeri yüksek ürünler ile Türkiye'ye değer katmak." dedi.

İlaç sektörünün önde gelen firmalarının katıldığı toplantıda Prof. Dr. Sema Keçeli, Prof. Dr. Tijen Utkan, Prof. Dr. Murat Kasap, Prof. Dr. Yusufhan Yazır, Doç. Dr. Naci Çine ve Prof. Dr. İpek Komsuoğlu Çelikyurt; "Mikrobiyolojide İlaç Araştırmaları", "DETAP", "Protein Araştırmaları ve Proteomiks", "KÖGEM", "Genoma Bütüncül Yaklaşım", "Faz 1 Kurulumu Çalışmaları" konularında bilgilendirme sunumları gerçekleştirdi.

Etkinlik, sunumlardan sonra katılımcılarla birlikte laboratuvarların ziyaret edilmesinin akabinde, öğle yemeğiyle son buldu.

 

 

Kaynak : http://bhi.kocaeli.edu.tr/mart18-20.htm

Fotoğraflar

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ VE İLAÇ SEKTÖRÜ TÜRKİYE TOPLANTISI
12.03.2020
-A +A