Kimyasal Teknoloji Enstitüsü KBRN Alanında Çalışmalarına Hız Verdi

Son dönemde enstitümüz Kimyasal & Biyolojik savaş ajanları ile patlayıcıların tespitine yönelik çalışmalarına hız vermiştir. Bu kapsamda kurduğumuz altyapı ve geliştirdiğimiz iş birlikleri ile ekibimiz deneyimini arttırmaktadır. Bu doğrultuda yetkinliğini ulusal ve uluslararası platformlarda göstermek ve kanıtlamak için Mayıs ayı içinde Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütü’nün (KSYÖ) organize ettiği yeterlilik testlerine deneme amaçlı katılım sağlamıştır. 29 Haziran’da KSYÖ yetkilileri ile enstitümüzün yeterlilik testi sonuç raporu hakkında çevrimiçi olarak değerlendirme toplantısı gerçekleştirilmiştir. KSYÖ yetkilileri tarafından, sunulan test raporu sonuçlarının, format ve içerik açısından başarılı olduğu belirtilmiş ve bundan sonraki testlere katılımımız tavsiye edilmiştir.

Ayrıca KSYÖ’nün 29 ve 30 Haziran tarihlerinde çevrimiçi olarak düzenlediği ve tüm katılımcı laboratuvarlar için düzenlenen genel değerlendirme toplantısı ve çalıştayına katılım sağlanmıştır. 

Söz konusu etkinliğe katılım ile enstitümüz, KSYÖ’nün yasaklı kimyasal listesinde yer alan kontrole tabii maddelerin ve bu maddelerin prekürsörlerinin testleri konusunda deneyim kazanmış ve farklı ülkelerdeki laboratuvarlar ile iletişime geçme fırsatı yakalamıştır.

Fotoğraflar

Kimyasal Teknoloji Enstitüsü KBRN Alanında Çalışmalarına Hız Verdi
27.07.2021
-A +A