ICGEB'İN TÜBİTAK MAM ZİYARETİ

Uluslararası Genetik Mühendisliği ve Biyoteknoloji Merkezi (ICGEB) Direktörü Dr. Lawrence Banks, ICGEB Moleküler Patoloji Grup Lideri Dr. Emanuele Buratti ve IFOM Bilimsel Direktörü Prof. Dr. Marco Foiani Türkiye’de bir ICGEB Bölgesel Araştırma Merkezi (Regional Research Centre – RRC) kurulması konusunda görüşmeler yapmak üzere 18 Mart 2021 tarihinde TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’ni ziyaret etti.

TÜBİTAK Başkan Yardımcısı ve TÜBİTAK MAM Başkanı (V.) Prof. Dr. Ahmet Yozgatlıgil’in ev sahipliğindeki toplantıya IFOM Bilimsel Direktörü Prof. Dr. Marco Foiani, TÜBİTAK MAM Yaşam Bilimleri’nden Doç. Dr. Abdullah Karadağ, Doç. Dr. Hilal Yazıcı Malkoçoğlu ile TÜBİTAK MAM Strateji ve İş Geliştirme Direktörlüğü’nden Dr. Ezgi Bener katılım sağladı.

Toplantıda, TÜBİTAK MAM Başkanı (V.) Prof. Dr. Ahmet Yozgatlıgil tarafından TÜBİTAK MAM tanıtım sunumu gerçekleştirildi. Akabinde, Doç. Dr. Abdullah Karadağ tarafından Bölgesel Araştırma Merkezi sunumu yapıldı.

ICGEB Heyeti, TÜBİTAK MAM Yaşam Bilimlerinin araştırma faaliyetlerini ve altyapı imkânlarını yerinde inceledi. TÜBİTAK MAM Başkanı (V.) Prof. Dr. Ahmet Yozgatlıgil, İklim Değişikliği ve Sürdürülebilirlik Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Burcu Özsoy,  MAM Başkan Danışmanı Prof. Dr. Şaban Tekin, Yaşam Bilimlerinden Doç. Dr. Abdullah Karadağ ve Doç. Dr. Hilal Yazıcı Malkoçoğlu heyete laboratuvar ziyaretinde eşlik etti. Immünogenetik Laboratuvarı, Tanı Teknolojileri Laboratuvarı, Biyogüvenlik Seviye 3 Laboratuvarı (BSL-3), Biyolojik Kimyasal Ulusal Test Merkezi, Medikal Biyoteknoloji Mükemmeliyet Merkezi’ni ziyaret eden ICGEB Heyetine, yapılan çalışmalar hakkında yetkin personel tarafından bilgi verildi.

ICGEB, Trieste, İtalya, Yeni Delhi, Hindistan ve Cape Town, Güney Afrika'da 46 son teknoloji laboratuvarı ve 65'ten fazla Üye Devletle etkileşimli bir ağa sahiptir. TÜBİTAK MAM Yaşam Bilimleri, bir bağlaşık merkez olarak, 1989 yılından bu yana TÜBİTAK’ı ve ülkemizi bu organizasyonda temsil etmektedir.

Fotoğraflar

ICGEB'İN TÜBİTAK MAM ZİYARETİ
25.03.2022
-A +A