Çin Ulusal Doğa Bilimleri Fonu (NSFC) TÜBİTAK MAM'ı Ziyaret Etti

Çin Ulusal Doğa Bilimleri Fonu (NSFC), 6 Eylül 2023 tarihinde TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’ni (MAM) ziyaret etti.

Ziyaret kapsamında gerçekleştirilen toplantıya; NSFC Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Song Jiang, TÜBİTAK MAM Malzeme Teknolojileri Başkan Yardımcısı Dr. Mert Akel, NSFC Disiplinlerarası Bilimler Departmanı Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Yongjun Chen, NSFC Program Görevlisi Jie Shen ve TÜBİTAK MAM Strateji ve İş Geliştirme Direktörlüğünden Başuzman Yusuf Kılıç katılım sağladı.

Toplantıda, Başuzman Yusuf Kılıç tarafından kapsamlı bir sunum gerçekleştirildi. Sunumda, TÜBİTAK MAM'ın geniş ürün ve hizmet yelpazesi, faaliyetleri ve zengin altyapısı hakkında detaylı bilgiler vererek katılımcılara kurumun yeteneklerini anlattı. Kılıç sunumunda, TÜBİTAK MAM'ın bilim ve teknoloji alanındaki liderliğini ve yenilikçi çalışmalarını vurgulayarak iş birliği fırsatlarını daha da ileriye taşıma potansiyelini gösterdi.

Sunum sonrasında, Fotovoltaik Teknolojiler Merkezi, Kömür ve Biyokütle Yakma ve Gazlaştırma Pilot Tesisi, Biyomalzeme, Biyomekanik ve Biyoelektronik Mükemmeliyet Merkezi ve Organik Kimya Araştırma Laboratuvarı gezilerek NSFC heyetine yapılan çalışmalar hakkına bilgi verildi.

Bu ziyaret, temel araştırmaların ötesine geçerek inovasyon hedefiyle teknolojik gelişmeleri de kapsayarak geleceğe yönelik umut vadeden projelere kapı aralıyor.

TÜBİTAK ile NSFC arasındaki iş birliği 2019 yılında başlamış ve bu tarihten itibaren ortak çağrılar açılmıştır. Kutup Bilimleri alanında iş birliği gerçekleştirilmiştir.

NSFC'nin temel görevleri arasında inovatif araştırma projelerine fon sağlamanın, bilimsel yetenekleri geliştirmenin, temel bilimleri destekleme ve uygulamalı bilim geliştirmenin bulunduğu, bu çerçevede TÜBİTAK MAM ile bilim ve teknoloji alanında iş birliğini güçlendirmeye kararlı olunduğu belirtilmiştir.

Bu ziyaret, bilim ve teknoloji alanlarında güçlü bir iş birliğinin gelişmesine ve uluslararası düzeyde bilimsel keşiflerin ve teknolojik gelişmelerin önünün açılmasına olanak tanıyacak.

Fotoğraflar

Çin Ulusal Doğa Bilimleri Fonu (NSFC) TÜBİTAK MAM'ı Ziyaret etti
11.09.2023
-A +A