Başkan Büyükakın, TÜBİTAK MAM’ı ziyaret etti

Marmara Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr Tahir Büyükakın, alım garantili “Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Üretim Teşviği” projesi için TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Başkanı Prof. Dr. İbrahim Kılıçaslan ile bir araya geldi. İki kurum arasında kurulacak iş birliği kapsamında kendi uzmanlık alanlarında sahip oldukları “Nitelikli İnsan Kaynağı” ve “Altyapıları” birlikte kullanarak; Kocaeli ilinde katma değerli sanayi ürünlerinin geliştirilerek üretilmesine katkı sağlayacak.

TESİSLERİ GEZDİ, ENSİTÜLER HAKKINDA BİLGİ ALDI
TÜBİTAK MAM’ın sahip olduğu Gıda Enstitüsü (GE) Pilot Tesisi ve Kimyasal Teknoloji Enstitüsü (KTE) Esnek Pilot Tesisini gezen Başkan Büyükakın, iş birliğinin amacına uygun olarak ürün geliştirilmesi ve etkin biçimde kullanılması yoluyla bölgesel kalkınmaya destek olunmasının amaçlandığını da ziyaret sırasında ifade etti. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Hasan Aydınlık’ın da yer aldığı ziyarette, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından “Kocaeli Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Üretim Teşviği” projesinin TÜBİTAK MAM’ın ilgili enstitüleri tarafından sahip oldukları yetkinliklerle güçlendirileceği de belirtildi. 

DESTEKLEME EN AZ 10 EN FAZLA 15 DÖNÜM
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından “Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Üretim Teşviği” projesi pilot bölge seçilen Kandıra’da başlayacak. Köylerdeki geliri arttırabilmek, çiftçilerin gelir düzeyini yükseltmek için başlatılan projede destekleme en az 10 en fazla 15 dönüm olarak belirlenmişti. Başvurularda desteklenecek toplam arazi miktarı 1200 dönümdür.

Fotoğraflar

Başkan Büyükakın, TÜBİTAK MAM’ı ziyaret etti
22.05.2020
-A +A