TÜBİTAK, Kahramanmaraş Depremleri Sonrası Gerçekleştirilen Çalışmalardan Örnekler Paylaşacak

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), 6 Şubat Kahramanmaraş Depremleri Sonrası Yerbilimleri Çalışmalarını içeren bir seminer düzenleyecek. Seminerde TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal açılış konuşması gerçekleştirecek, Dokuz Eylül Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nden Doç. Dr. Ökmen Sümer, TÜBİTAK MAM İklim Değişikliği ve Sürdürülebilirlik Başkan Yardımcılığı, Yer Bilimleri Araştırma Grubu’ndan Doç. Dr. Mehmet Ergin ve Yüksek Mühendis Aylin Karaaslan, Dr. Adil Tarancıoğlu'nun moderatörlüğünde deprem çalışmalarını aktaracaklar.

TÜBİTAK'ın önemli projeleri ve çalışmaları hakkında bilgi verilecek olan seminerde, Kahramanmaraş Depremleri sonrası gerçekleştirilen artçı deprem çalışmaları, Türkiye'deki diri fayların paleosismolojik özelliklerinin belirlenmesi araştırma platformu ve deprem tehlike ve risk değerlendirme çalışmaları detaylı bir şekilde ele alınacak.

Seminerde sunulan bilgiler doğrultusunda, TÜBİTAK'ın yerbilimleri alanındaki çalışmaları ve elde edilen sonuçların önemi vurgulanacak. Depremlerle ilgili risklerin azaltılması ve afetlere dirençli şehirlerin oluşturulması için yapılan bu çalışmaların önemi bir kez daha vurgulanacak.

05.02.2024
-A +A