TÜBİTAK MAM TEST VE ANALİZ HİZMETLERİNDE 36. ÜLKEYE ULAŞTI

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) bünyesinde bulundurduğu gelişmiş cihaz ve ekipman altyapısı ile dünya çapında özel nitelikli test ve analiz hizmetleri vermeye devam ediyor.

TÜBİTAK MAM, Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu özel nitelikli test ve analizleri gerçekleştirerek, yurtdışına döviz ve bilgi akışının önlenmesine katkı sağlarken, Merkezin uluslararası bilinirliğini artırarak yurtdışından talepler almaya devam etmektedir. Hindistan ve Slovakya’dan gelen talepler ile yurt dışına sunulan test ve analiz hizmet portföyünde ülke sayısı 36’ya ulaştı.

Hindistan’da bulunan özel firma, başka bir ülkeden temin ettiği kömürün kimyasal ve fiziksel analizlerini, Slovakya ise biyomalzeme örneklerinde biyouyumluluk, genotoksisite ve implantasyon analizleri için TÜBİTAK MAM’dan hizmet almaya başladı.  Ayrıca, Türkiye’de sadece MAM’da bulunan AMS (Hızlandırılmış Kütle Spektroskopisi) ile yurtiçinde verilen hizmetlerin yanı sıra, yurtdışından da gelen talepler karşılanıyor. İran ve Polonya’dan sonra ABD’den gelen grafit örneklerinde de Karbon 14 ile yaş tayini TÜBİTAK MAM bünyesinde yapılıyor.

14.03.2019
-A +A