Sanayi Bakanlığı Heyetine E-5000 Milli Elektrikli Lokomotif Tanıtıldı

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Sanayi Genel Müdürlüğü Ulaşım Araçları Daire Başkanı İsmail Aktaş ve beraberindeki heyet TÜBİTAK MAM’ı ziyaret etti. TÜBİTAK MAM Başkanı Prof. Dr. İbrahim Kılıçaslan başkanlığında yapılan toplantıda heyete Merkezimizin çalışma alanları, altyapısı ve yürütülen projeler ile ilgili bilgiler aktarıldı. Demiryolu ulaşım araçları alanında TÜBİTAK MAM Enerji Enstitüsü tarafından yürütülmekte olan E1000 ve E5000 elektrikli milli anahat lokomotif projeleri ile Malzeme Enstitüsü tarafından yürütülmekte olan türbin kanat ve yüksek sıcaklık malzemeleri projeleri heyet ile paylaşıldı.

TÜBİTAK MAM Başkanı Prof. Dr. İbrahim Kılıçaslan toplantıda yaptığı konuşmada;  E-1000 milli elektrikli lokomotifi projesini başarıyla tamamladıklarını E-5000-Ana Hat Milli Elektrikli Lokomotifi Projesini de kısa süre içinde tamamlamayı hedeflediklerini söyledi. Kılıçaslan; proje için 22’si akademisyen ve 140’ı da mühendis olacak şekilde 162 kişilik ekibin çalıştığına dikkat çekti.

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi ve İstanbul Teknik Üniversitesi ortaklığında TCDD Genel Müdürlüğünün bağlı ortaklığı TÜLOMSAŞ tarafından üretilecek olan lokomotif, TCDD ihtiyaçlarını gidermek için modern AC sürüş sistemine ve 5000 kilovat güce sahip olacak. Saatte 160 kilometreye kadar hız yapabilecek ve Avrupa Karşılıklı İşletilebilirlik Yönetmeliği koşullarına uygun tasarımıyla ile prototipi üretilecek. E-5000 milli elektrikli lokomotif üretimi bittiği zaman çekiş ve kontrol sistemi sayesinde Türkiye'de tasarlanmış ve üretilmiş en güçlü demiryolu aracı olacak. 

Fotoğraflar

Sanayi Bakanlığı Heyetine E-5000 Milli Elektrikli Lokomotif Tanıtıldı
15.12.2017
-A +A